IMG_0797

 

Przygotowanie psa do pracy w obronie przewodnika

Decyzja o tym, że nasz ukochany czworonożny przyjaciel zostanie poddany nowym zadaniom musi być decyzją świadomą, konkretną i mocno wspieraną. Tym bardziej, jeżeli chodzi o zajęcia z obrony. Nie możemy podejść do tego tematu z dużą prostotą, gdyż nie jest to tak oczywiste jak mogłoby się wydawać. Nie każdy pies będzie nadawał się do tego typu wyzwań. Podstawową i bezwzględną rzeczą jaką pies musi posiadać do posłuszeństwo. Bez tego nie ma co nawet zastanawiać się o przygotowywaniu psa do obrony. Dlaczego? Z prostej przyczyny, czy ktokolwiek z Was wyobraża sobie żeby nieposłuszny pies był poddawany takim próbom, a później realnie was bronił? A co w przypadku ataku psa w obronie przewodnika gdzie nie ma się wypracowanej komendy odwołującej psa z zadania? Pies zagryzie napastnika a wy pójdziecie do więzienia za zabójstwo? Tak, tu trzeba zaznaczyć, że w Polskim prawie użycie psa w obronie człowieka podlega pod trzy kodeksy – cywilny, wykroczeń i karny. Odpowiedzialność za tego typu działania mogą pociągnąć konsekwencje od łagodnych, czyli naprawienia szkody wyrządzonej przez psa czy mandat. Kończąc na bardzo poważnych, czyli karze pozbawienia wolności nawet do lat 12. Tak więc, POSŁUSZEŃSTWO to wymóg konieczny i bezdyskusyjny.

Zdrowie, to kolejny ważny czynnik, który wymagany jest przy tego typu pracy. Trening i przygotowywanie psa do realnej obrony zawierają elementy wymagające wysokiej kondycji zdrowotnej psa. Przeciążenia czy naciągnięcia, jakim poddawany jest pies przy podejmowaniu ataku w pościgu są bardzo duże. Istotna jest też w tej kwestii praca pozoranta. Świadomość jak przyjąć psa, aby nie przeciążać odcinków szyjnych kręgosłupa w tego typu zajęciach pozwoli uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Niemniej zalecane jest przeprowadzenie choćby prześwietleń stawów – bioder i łokci. Dysplatyczne stawy są na pewno mocno dyskwalifikujące psa z zajęć w obronie. Mimo że pies może bardzo dobrze rokować ze wg na rasę, predyspozycje psychiczne itp. Żaden pozorant nie będzie świadomie pogłębiać jego problemów zdrowotnych.

Jak mamy już świadomość prawną związaną z realną obroną przewodnika, posłuszeństwo oraz to, że Nasz psiak jest zdrowy możemy zacząć dalsze przygotowania do zajęć z obrony. Tutaj ważne jest wybranie odpowiedniej osoby, która poprowadzi nam zajęcia. Pierwsze oceni psa, jego predyspozycję, słabe i mocne strony oraz wysłucha, czego oczekuje przewodnik od tego typu zajęć. Po takim wywiadzie powinien zostać przedstawiony kierunek wspólnej pracy, wymaganym sprzęcie oraz podstawowych zasadach wspólnej bezpiecznej pracy. Musicie pamiętać o tym, że ktoś po drugiej stronie mimo że ma strój ochronny bądź inne akcesoria umożliwiające przeprowadzenie takiego treningu, to chciałby zachować wszystkie części ciała na swoim miejscu oraz wrócić w całości do domu. Bezwzględnie należy pamiętać, że praca przy takich emocjach jakie panują w trakcie treningu z obrony może wydarzyć się wszystko. Ty jako przewodnik musisz sprawować kontrolę nad swoim psem, nie możesz bez pozwolenia puszczać go ze smyczy/linki żeby się wysikał. Nie możesz napuszczać psa na pozoranta, gdy ten ci na to nie pozwoli. Musisz słuchać co pozorant mówi w trakcie przeprowadzanych prób. Pamiętaj BEZPIECZEŃSTWO przed wszystkim!

Perra
About The Author

There are no comments yet, but you can be the firstLeave a Reply