13654164_1102742459800110_2639692361589936223_n-fixed

 

Różnice między psem obronnym a stróżującym (na podstawie ras) 

Większa część z Nas czy też osób z Naszego otoczenia często zadaje pytania: „Jaki jest najlepszy pies do pilnowania domu/posesji?”, „Jaki pies stanie w mojej obronie, kiedy będę tego potrzebował?”. Na pozór wydawałoby się, że odpowiedzi są oczywiste. Nic bardziej mylnego, należy podejść do tematu bardziej złożenie. Nie każdy pies będzie doskonałym stróżem, który cały rok będzie pilnował nam dobytku, gdzie pojawiamy się sporadycznie, bądź też zostawiamy go tam na weekend. Również nie każdy pies będzie doskonałym obrońcą. Wszystko to zależy od predyspozycji rasy, warunków fizycznych, ale również hodowli z jakiej pies pochodzi. Cała sprawa zaczyna się mocno komplikować jeżeli ktoś chce tzw. “2w1”. Tutaj zaczyna często pojawiać się mnóstwo niespójności i różnych szkół. Posiadacze owczarków niemieckich twierdzą, że ich psy są świetnymi stróżami i obrońcami a podobnymi opiniami będą dzielić się posiadacze przykładowo dogów kanaryjskich.

Przyjrzyjmy się więc problemowi bardziej metodycznie. Załóżmy, że mamy dom z ogrodem, posesję na którą zaglądamy sporadycznie. Pies ma tam przebywać całorocznie poza zaciszem domowego ogniska.

Tutaj najlepiej i najpewniej spełnią się duże molosy oraz rosyjskie stróżujące. Te rasy stworzone głównie do stróżowania świetnie poradzą sobie z warunkami atmosferycznymi oraz z samotnością. Ważnym aspektem dla takich psów jest stały dostęp do pokarmu oraz wody.

Owczarek środkowoazjatycki, owczarek kaukaski to w naszej strefie klimatycznej wręcz idealny kierunek dla stróża. Gęsta okrywa włosowa, świetna umiejętność organizmu do termoregulacji oraz spokój i zrównoważenie to główne cechy, które pozwalają sprostać niełatwym warunkom zadań, przed którymi stawia go człowiek. Dla obcych nieufny, nieprzekupny i bezwzględny, w obecności przewodnika i jego rodziny skorzysta z każdej okazji aby z nimi przebywać, choć czasami może sprawiać wrażenie samotnika, odnajdując swój kąt w ogrodzie nieopodal ludzi. Nie wymagający ciągłej interakcji z przewodnikiem, pozostawiony na posterunku sam będzie wiedział co ma robić.

Co zaś gdy mamy dom z ogrodem, teren na którym przebywa człowiek.

Owczarek niemiecki w porównaniu do swoich braci ze wschodu wymaga zdecydowanie większej interakcji z człowiekiem. Popularne ON-ki to posłuszne, odważne i bardzo zrównoważone psy. Bardzo mocno ukierunkowane na pracę z przewodnikiem, z którym łapią błyskawiczny kontakt. Ze względu na swoją budowę anatomiczną, zdolność szybkiej nauki oraz cech charakteru będą dobrym stróżem.

Wplećmy w to możliwości obronne wyżej wymienionych ras. Pewnie wielu z Was powie, skoro pies stróżuje to analogicznie może bronić i tu jedno może iść w parze z drugim. Oczywiście są rasy z lepszymi cechami fizycznymi i predyspozycjami bojowymi, które pozwolą wytrzymać kondycyjnie nie łatwe sytuacje.  I tak Owczarek Belgijski Malinos zdecydowanie lepiej poradzi sobie z pracą u boku służb porządkowych, które muszą kontrolować tłum niż Owczarek Kaukazki. Ze względu na swoje cechy owczarki niemieckie będą również świetnymi obrońcami. Spokój i opanowanie do ludzi i środowiska świetnie mu znanego, jak również doskonałe wyczucie zagrożenia sprawiają, że to po nie często sięgają ludzie.

Dog Kanaryjski (Perro de Presa Canario) Odważna, spokojna i stosunkowo cicha rasa o mocnej budowie anatomicznej. Ich nieufność wobec obcych oraz zdecydowanie wskazują je w grono dobrych obrońców. Niestety krótki włos mocno eliminuję je jak dobrą całodobową ochronę.

A co z odwrotną sytuacją? Jak zostało już wspomniano również nie każda rasa będzie odpowiednią do stróżowania ze względu na problemy z adaptacją samodzielnych zadań, brakiem odpowiedniej okrywy włosowej czy po prostu braku odpowiednich cech charakteru. Tak, więc wybór należy do każdego z Nas, wszystko zależy od tego, czego tak naprawdę oczekujemy od naszego podopiecznego.

Perra
About The Author

There are no comments yet, but you can be the firstLeave a Reply