owczarek-szwajcarski-bialy

W tym wpisie postaramy się przekazać wszelkie informacje, które pomogą Wam odnaleźć się w dniu wystawy.

Zacznijmy od początku. Najczęściej przyjmowanie psów na wystawę zaczyna się około 8 rano, natomiast sędziowanie około 10. Na potwierdzeniu powinieneś mieć wszystkie tego typu informacje. Na samą wystawę warto przyjechać około godzinę wcześniej. Dzięki temu będziesz mógł spokojnie rozpakować swoje rzeczy, oraz wyjść z psem na ring, aby jeszcze co nieco poćwiczyć.

Przed wejściem na teren wystawy, lekarz weterynarii poprosi o okazanie dokumentu potwierdzającego szczepienie psa przeciw wściekliźnie a organizator o potwierdzenie zgłoszenia. Pamiętajcie, że potwierdzenie upoważnia, do bezpłatnego wejścia tylko jedną osobę, dlatego jeżeli na wystawę wybraliście się całą rodziną należy kupić bilety wstępu. Jeżeli Wasz pies, nie startuje w klasie młodszych szczeniąt lub szczeniąt, powinniście udać się do sekretariatu lub innego wyznaczonego przez organizatora miejsca, gdzie odbierzecie katalog w którym znajdziecie m.in. takie informacje jak: plan ringów, spis sędziów oraz wystawców, plan sędziowania itp.

Ok. Znaleźliście odpowiednie miejsce, blisko własnego ringu, wyszliście z psem poćwiczyć, co dalej?

Jeżeli mailem nie dotarł do Was numerek startowy, należy go odebrać w sekretariacie lub w ringu. Następnie czekacie na rozpoczęcie sędziowania. Jeżeli Wasz pies nie wchodzi jako pierwszy, możecie przypatrzeć się jak przebiega sędziowanie. Każdy sędzia preferuje nieco inny styl, dlatego jeżeli macie taką możliwość skorzystajcie z niej. Warto zwrócić uwagę nie tylko na sam przebieg sędziowania (czy najpierw wszystkie psy są ustawiane w pozycji wystawowej, następnie biegną po okręgu razem lub osobno itp.,), ale też na co sędzia zwraca szczególną uwagę. Czy jest to ruch czy statyka, czy znaczenie dla sędziego ma pigmentacja, jakość sierści, linia grzbietu, kątowania, pojemność klatki piersiowej itd. Taka obserwacja pomoże Wam obrać odpowiednią taktykę, dzięki czemu uda się Wam podkreślić najważniejsze atuty psa. Na ring wchodzicie w momencie, wywołania przez gospodarza ringu odpowiedniej klasy oraz numerów startowych.

Już przy wejściu na ring pamiętajcie, żeby jak najlepiej zaprezentować psa, ponieważ czasem to pierwsze wrażenie będzie kluczowe przy dalszej ocenie. Musicie już w tym pierwszym momencie rzucić się sędziemu w oczy. W ringu ustawiacie się zgodnie z kolejnością numerów startowych. Pamiętajcie żeby uważnie słuchać poleceń wydawanych przez sędziego. W ringu poza sędzią, który jako jedyny jest upoważniony do oceny, będzie gospodarz ringu, sekretarz i jeżeli zajdzie taka potrzeba tłumacz. Może również przebywać asystent, czyli osoba, która stara się o uprawnienia sędziowskie lub sędzia, który poszerza uprawnienia o daną rasę.

Ocena każdej rasy zawsze zaczyna się od samców w kolejności od najmłodszego szczenięcia, po weterana. Następnie w tej samej kolejności oceniane są suki.

 

Sędzia na pewno będzie oceniać Waszego psa zarówno w ruchu jak i w statyce. W ruchu sędzia skupia się na wrażeniu ogólnym psa, jego wyrazie. Zwraca szczególną uwagę na sposób poruszania się. Ruch powinien być dynamiczny. Ponadto w ruchu sędzia jest w stanie ocenić linię górną, kątowania, noszenie ogona, proporcje czy temperament. Ocena w ruchu odbywa się w przeciwnej stronie do ruchu wskazówek zegara, a pies powinien być prowadzony po naszej lewej stronie. Należy pamiętać, że dobry sędzia będzie głownie oceniać psy w ruchu, bowiem właśnie w ruchu nie ukryjemy ewentualnych wad psa. W statyce sędzia, jest przede wszystkim w stanie dokładnie przyjrzeć się psu. Sprawdzić jego budowę, zgryz, kolor oczu, jakość sierści i w wypadku samców obecność obu jąder. Wszystkie cechy są oceniane pod kątem zgodności psa z wzorcem rasy. To właśnie podczas oceny w statyce sędzia prawdopodobnie będzie dyktować sekretarzowi ringu opis, uzasadniający przyznaną ocenę oraz lokatę. Wszystkie informacje zostaną odnotowane w karcie oceny, którą każdy z wystawiających powinien odebrać. Bardzo ważne jest żeby pies był przyzwyczajony do dotyku obcych osób, oraz do pokazywania zębów, te czynności najlepiej ćwiczyć już od wieku szczenięcego.

Po ocenie indywidualnej ponownie sędzia ocenia wszystkie psy w stawce, najczęściej najpierw w statyce następnie w ruchu. Jeżeli wybór jest trudny, sędzia w trakcie oceny może przestawiać miejscami lub prosić o ruch po okręgu czy linii prostej wybrane przez siebie psy. Kiedy sędzia podejmie już decyzję, kolejno przyznaje I,II,III oraz IV lokatę o ile psy otrzymały ocenę doskonałą lub bardzo dobrą (w wypadku szczeniąt wybitnie obiecującą lub obiecującą). Pozostałe psy schodzą z ringu bez lokaty. Czasem zdarza się, że sędzia na głos argumentuje swój wybór i tłumaczy dlaczego dany pies zajął daną lokatę. W zależności od rangi wystawy, sędzia psa w klasie młodzieży może dodatkowo nagrodzić tytułem oraz wnioskiem Zwycięży Młodzieży, a psa z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej lub championów wnioskiem CWC. Oba wnioski są niezbędne do ukończenia Championatu Polski.

Po zakończeniu sędziowania wszystkich klas, ponownie na ring wychodzi pies i suka z klasy młodszych szczeniąt, które zajęły I lokatę, gdzie sędzia podczas porównania, decyduje o przyznaniu tytułu Najlepszego Młodszego Szczenięcia w Rasie (NMSZwR). Następnie pies i suka z klasy szczeniąt z pierwszej lokaty, gdzie sędzia podczas porównania, decyduje o przyznaniu tytułu Najlepszego Szczenięcia w Rasie (NSwR). Następnie najczęściej na ring wychodzą pies i suka z klasy młodzieży, pośredniej, otwartej, użytkowej, championów oraz weteranów, które zajęły I lokatę, gdzie podczas porównania sędzia wybiera:

  • między psem i suką z klasy młodzieży – Najlepszego Juniora w Rasie (NJwR)
  • między psem i suką z klasy weteranów – Najlepszego Weterana w Rasie (NWwR).
  • pomiędzy Najlepszym Juniorem w Rasie, Najlepszym Weteranem w Rasie oraz psami i sukami z klasy pośredniej, otwartej, użytkowej
  • championów – Najlepszego Dorosłego Psa/Sukę w Rasie (NDPwR/NDSwR)
  • Zwycięzcę Rasy (BOB)
  • Zwycięzcę Płci Przeciwnej (BOS).

Jeżeli jesteśmy na wystawie rangi międzynarodowej, psu który otrzyma tytuł Najlepszego Dorosłego Psa/Suki w Rasie, sędzia może przyznać wniosek na Międzynarodowego Championa Piękności (CACIB). Po przyznaniu tego wniosku, sędzia zaprosi na ring psa z lokatą II i oceną doskonałą z klasy, z której pochodzi zdobywca wniosku CACIB (o ile taki jest). Tak uzupełnioną stawkę sędzia ponownie porówna i wyłoni zdobywcę rezerwowego wniosku CACIB, (res.CACIB) który w określonych przez regulamin sytuacjach może być przekształcony na wniosek CACIB.

Jeżeli Twój pies otrzymał tytuł – Najlepszego Młodszego Szczenięcia w rasie, Najlepszego Szczenięcia w Rasie, Najlepszego Juniora w Rasie, Najlepszego Psa w Rasie (BOB) lub Najlepszego Weterana w Rasie gratulujemy ;) To znaczy, że Twój psiak zostanie zaprezentowany dodatkowo, podczas konkurencji finałowych (BIS) na ringu honorowym. Pamiętaj, że sędzia nie jest w obowiązku przyznać danego tytułu bądź wyróżnienia, jedynie jest w obowiązku ocenić wszystkie psy, które w prawidłowy sposób zostały zgłoszone na wystawę i biorą w niej udział.

Perra
About The Author

There are no comments yet, but you can be the firstLeave a Reply