28 lis 2013

Pani Anna i Kaja (Owczarek niemiecki)

By There are no tags 0 comments

Szkolenie „bardzo agresywnego” owczarka niemieckiego, którego problemy behawioralne zostały zdiagnozowane w renomowanej „szkole tresury„. Diagnoza dla 19-miesięcznej suczki owczarka niemieckiego była ostateczna – agresja lękowa w stosunku do innych psów. Miesiące szkoleń nie pomogły. Korzystano z różnych metod, między innymi obroży elektrycznej (która w moim przekonaniu przy takiej diagnozie nie powinna być stosowana), nic nie pomogło. Na pierwszym spotkaniu w CSP Perra po obserwacji zdecydowaliśmy się na wspólny trening z pieskiem przygotowanym wcześniej do szkolenia o odpowiednim temperamencie. Reakcja specjalnie mnie nie zaskoczyła, nasz „agresywny owczarek” bawił się z labradorkiem.
Pies, który nigdy nie miał możliwości poznać innego przedstawiciela tej samej rasy, będąc na smyczy stawał się sfrustrowany i szczekał bez opamiętania, a to wystarczyło, żeby „specjalista” postawił diagnozę. Późniejsze szarpanie i próba traktowania prądem jedynie wzmocniła tę reakcję. Dla upewnienia się co do reakcji „agresywnego psa” na każdych zajęciach poznawała innego pieska, z którym bawiła się, darując mu życie ;)
 Jestem daleki od oceny innych, uważam, że rynek i coraz większa świadomość właścicieli psów weryfikuje nasz profesjonalizm.
A oto list przesłany przez Panią Anne po kilku tygodniach od rozpoczęcia szkolenia.
„Witam,
Jest bardzo dobrze. Kajcia zachowuje się z każdym dniem lepiej. Nabrałyśmy do siebie zaufania. Nie boję się już puszczać jej luzem na łące przy domu. Do piesków nie puszczam, bo same małe i szczekające, ale odwołuje się bardzo dobrze i w miarę spokojnie możemy odejść, a nawet tylko odwrócić uwagę i pobawić się . Te większe chodzą wieczorem , a ja na razie jeszcze wolę wybiegać ją za dnia . Właściciele małych i tak nas unikają, bo przecież wszyscy widzieli , jak jeszcze niedawno wariowała. Wydaje mi się , że te kilkumiesięczne zaniedbania i tak szybko odrabiamy.”

Perra
About The Author

There are no comments yet, but you can be the firstLeave a Reply